Skip to content
Tule tee ise käsitööd!

Töötoad

Mardivaiba kudumine

Anu Sergo

Tule võta osa ühisest mardivaiba kudumisest!

Kõik laadalised saavad kangastelgedel mardivaiba sisse kududa oma triibu või triibud.

 
Aeg: kogu laada vältel
Hind: tasuta
 

Hiiumaa rahvariiete nõuandetuba

Hiiumaa Käsitööselts • Elga Nõmm, Sirje Eller

Rahvariiete valmistajad vastavad küsimustele, annavad nõu ja jagavad õpetust Hiiumaa rahvariiete valmistamise ja kandmise kohta.

 
Aeg: R, L 14-16
Hind: tasuta
 

Puuaugupiste töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • Irina Tammis

Puuaugupiste idee sündis soovist kasutada ära vineermaterjali jäägid. Selle abil saab tikkimist harjutada ja mõelda kaelaehte lõpliku disaini peale. Sõela sisse saab tikkida erinevaid mustreid, lisada seemnehelmeid, litreid, kristalle, päris nööpe jne.
Sobib meisterdamiseks nii suurtele kui väikestele, alates 4. eluaastast koos täiskasvanuga, kuna sisaldab väikesi detaile.

 
Aeg: N 12-14, R 18-20, L 16-18
Hind: 2 eurot
 

Metalli töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • Ain Jepišov

Metalli töötoa töödeks on “Ristna õnnekivi ripats” ja õhukese pleki voolimine “Lilleõis”.

 
Aeg: N 18-19, R 16-18, L 16-18
Hind: 2 eurot
 

Toksiva rähni töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • Ain Jepišov

Töötoas saab valmistada ettevalmistatud puidust toksiva rähni. Sobib meisterdamiseks alates 4. eluaastast koos täiskasvanuga, kuna see sisaldab väikesi detaile.

 
Aeg: N 16-18, R 18-19
Hind: 2 eurot
 

„Tuulelipud ausse ja vardasse!“ – plekist tuulelipp

Hiiumaa Käsitööselts • SA Hiiumaa Muuseumid

Tuulelipud on olnud meie kui mereäärse piirkonna üheks tunnusesemeks ja nende kasutamine ning vaatamine igal hommikul harjumuspäraseks tegevuseks. Ometi on tuulelippude valmistamine viimastel aastakümnetel järsult vähenenud ning isegi nende kasutamine ehiselemendina näitab kadumise märke. Just seepärast olemegi tuulelipud arutlusaineks võtnud, et panna inimesed neid igapäevaselt märkama.
Iga osaleja saab valmistada endale lihtsa töötava plekist tuulelipu. Kõik vajalikud materjalid ja tööriistad on korraldaja poolt.

Vajalik eelnev registreerumine, osaleda saab kuni 8 inimest!
Registreerumine: nele.eller@gmail.com, märksõna “tuulelipp”. Registreeruda saab ka laadal kohapeal.

Aeg: N 14-16, R 12-14, L 14-16
Hind: 25 eurot (sisaldab materjale)
 

„Tuulelipud ausse ja vardasse!“ – papist tuulelipp

Hiiumaa Käsitööselts • SA Hiiumaa Muuseumid

Töötuba sobib lastele!
Tuulelipud on olnud meie kui mereäärse piirkonna üheks tunnusesemeks ja nende kasutamine ning vaatamine igal hommikul harjumuspäraseks tegevuseks. Ometi on tuulelippude valmistamine viimastel aastakümnetel järsult vähenenud ning isegi nende kasutamine ehiselemendina näitab kadumise märke. Just seepärast olemegi tuulelipud arutlusaineks võtnud, et panna inimesed neid igapäevaselt märkama.
Iga osaleja saab ise endale valmistada toreda värvilise papist tuulelipu. Kõik vajalikud materjalid on korraldaja poolt.

Aeg: N 14-16, R 12-14, L 12-14
Hind: 2 eurot
 

Kotumehe töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • SA Hiiumaa Muuseumid

“Mingisugust musta elaja või peletise kujulist kolli ehk tonti kutsub siinne rahvas nimega kotu. Last hirmutades öeldakse „Kotumees tuleb!“. Kotutama tähendab lapsi kotuga hirmutama.” – Käina 1921 (Eesti Kirjandus; 3 1922 lk 111).
Kotumees on seega ilma kindlate füüsiliste parameetriteta kuju, kellega hirmutati lapsi, et need käituksid hästi. Ehkki rahvasuu teab rääkida, et kotumehe nahk on kui rüitekk –narmasjas, pulstunud, paks ning karune. Kotumees ilmutas ennast enamasti hämaras või pimedas. Paljudel juhtudel elas kotumees kaevus ja tema soov oli ulakaid lapsi endaga kaasa viia. Selleks, et lapsed ei tunneks liialt suurt uudishimu kaevu vastu või ei hulguks pimedas ringi, oligi olemas kotu ehk kotumees. Kotumees on tuntud Hiiumaal, vähesemal määral ka Saare- ja Muhumaal, sulades seal kokku rohkem külmkinga nimelise mütoloogilise olendiga.
Töötoas meisterdame just rüitekist inspireerituna omale pisikese kotumehe.

Aeg: N, R, L 18-19
Hind: 2 eurot
 

Jääk ja Praak

Hiiumaa Käsitööselts • MTÜ Jääk ja Praak

Läbi õpitubade proovitakse tõsisele jäätmeteemale otsa vaadata loomingulisest ja lustlikust vaatenurgast. Lisaks käsitööoskustele jagatakse õpitubades teadmisi, luuakse meeleolu ning tehakse jäägist ja praagist midagi enneolematut ja vahvat. Õpitubades propageeritakse taaskasutuse põhimõtteid, mille kaudu võiksid  paraneda osalejate teadmised elu- ja looduskeskkonna säästvast kasutamisest ning muutuda inimeste tarbimisharjumused.
MTÜ Jääk ja Praak poolt läbiviidavatesse õpitubadesse on oodatud igas vanuses osalejad, keda huvitab enda väljendamine ja loomingulisuse arendamine läbi käelise tegevuse. Töötubades saab katsetada ning proovida erinevaid käsitöötehnikaid, tunda avastamisrõõmu ning lusti tehtavast tegevusest.

 
Aeg: N 12-14, R 10-21, L 10-12
Hind: 2 eurot
 

Kirivöö töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • Maiu Aasma

Töötoas saab juhendaja näpunäidete järgi kududa endale kirivöö magneti.
Valmis magnetid saadame peale laata kudujatele postiga koju.

 
Aeg: N 16-18, R 16-20, L 18-19
Hind: 2 eurot
 

Rõhtude tegemise paikvaatlus

Hiiumaa Käsitööselts • Eero Nõmm

Rõhtudeks (rõhkudeks) nimetatakse hiiu naiste rahvariiete juurde kuuluvat puusaehet ehk osaliselt vaskplekiga kaetud nahkvöö küljes rippuvaid kette. Eriliseks teevad selle ehte just need omapärased kolmetahulised ketid, mida tuleb vasktraadi lülidest käsitsi kokku murda

 
Aeg: R 14-18, L 12-14
Hind: tasuta
 

Missjäku tegemise paikvaatlus

Hiiumaa Käsitööselts • Kadi Kiiver

Missjäku on Hiiumaale omane villasest lõngast varrastega kootud jaki-laadne kampsun ehk vildine särk. Ta on ümara kaelusega, kehasse hoidev, kaunilt lainetava alaosaga, haagitavate hõlmadega ja pikkade avarate varrukatega. Muuseumide kogudes leiduvad missjäkud on potisinised, kootud kaspatentkoes või parempidiste keerdsilmustega soonikkoes, neil on dekoratiivsed silmuste juurdekasvatused ning esemed on tugevasti vanutatud.
Töötoa meister koob parasjagu tallepruuni missjäkut. Kohapeal saab teha paikvaatlust ja esitada küsimusi.

Aeg: R 14-16, L 14-16
Hind: tasuta
 

Hiiu pitsi töötuba

Hiiumaa Käsitööselts • Aet Reha, Sirje Eller, Elga Nõmm

Heegelpitside jõudmist 19. sajandi talupojarõivastusse peetakse Eestis kaunis haruldaseks. Hiiumaa oli aga kindlalt üks neist piirkondadest, kus pitsid tõepoolest juba sel ajal kasutusele võeti. Tõsi, esialgu mitte kogu saarel, vaid Pühalepa ning Reigi kihelkonnas, kus need siis lausa kulutulena rõivakaunistuses levima hakkasid.
Lisaks rahvariietele kasutati heegelpitse 19. sajandi Hiiumaal veel linikute, pudipõllede, kraede jms kaunistamiseks. Seda küll enamasti Kärdlas, kus vabrikuasula töölisperede elulaad uute moodsate suitsuvabade elumajade valmimisega järjest linnalikumaks ja tänapäevasemaks muutus.

Aeg: R 14-16, L 12-14
Hind: tasuta
 

Ketramise paikvaatlus

Hiiumaa Käsitööselts • Tiia Niinemäe

Töötuba: Vokiga kedranud olen ca 13 aastat. Kui alustasin, hakkasin kohe ka koeravilla ketrama. Koeravilla soojus ja pehmus on see, mis mind paelus. Lisaks on koeravillal peale soojuse ja pehmuse ka muid kasulikke omadusi: Koeravill aitab leevendada liigesevalusid, koeravillased kudumid hoiavad sooja ka siis, kui on märjad. Ketramine on mõnusalt teraapiline tegevus, mille käigus valmib alati midagi kasulikku.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: tasuta
 

Ajaviitevärvimine

Hiiumaa Käsitööselts • Irina Tammis

Igast mustrist on võimalik leida erinevaid üksikuid, midagi meenutavaid elemente. Mõned konkreetsemad, mõned abstraktsemad. Neil on erinev mõju meie meeltele. Samadel mustritel erinevaid värve kasutades võivad kaks kõrvuti olevat elementi moodustada kolmanda. Mustrite värvimine aitab arendada värvide kokkusobitamise oskust. Mis lugu muster meeltes jutustama hakkab, teab vaid vaataja ise.

Aeg: N 16-18, R 10-12, 16-20, L 10-12, 18-19
Hind: 1 eurot

 

Rahvarõivaste tikkimine

MTÜ Rahvarõivas • Kadi Vingisaar

Saab vaadata rahvarõivaste tikkimist suurel tikkimisraamil. Töötoas on võimalik tutvuda tikkimistehnikatega, mida Eesti rahvarõivaste juures on kasutatud. Meister demonstreerib tikkimist suurel tikkimise raamil.

Samuti saavad soovijaid konsultatsiooni rahvarõivaste teemal.

 
Aeg: R, L
Hind: tasuta
 

Rahvarõivaalane konsultatsioon

MTÜ Rahvarõivas • Merli Mänd

Kui soovid endale rahvarõivaid, kuid ei tea täpselt, millest alustada, siis nüüd on hea võimalus rahvarõivameistriga konsulteerida. Meister aitab nii üldistes küsimustes, näiteks millest alustada ja millist kihelkonda valida, aga räägitakse ka, millised esemed komplekti kuuluvad. Jagatakse soovitusi, kuidas leida lisainfot ja sobivaid materjale esemete valmistamiseks. Saab ka infot koolituste ja meistrite kohta, kelle käest on võimalik komplekti tellida.

 
Aeg: R
Hind: tasuta
 

Rahvarõivaste õmbluskonsultatsioon

MTÜ Rahvarõivas • Merli Mänd

Rahvarõivaste juures kasutatakse väga palju erinevaid käsitööliike, õmblemine on üks nendest. Meister vastab hea meelega õmblusalastele küsimustele, näiteks kui on mõni rahvarõivaese pooleli jäänud või soovitakse kurrutamise kohta nõu. Kui soovid rahvarõivaseelikut teha, kuid ei tea, millest alustada ja milliseid materjale kasutada. Tule kindlasti läbi ja küsi lisainfot!

 
Aeg: R
Hind: tasuta
 

Vardakotid ja lahttaskud

MTÜ Rahvarõivas • Merli Mänd

Töötoas saab valmistada lihtsa vardakoti, kuhu saab hiljem panna mõne pooliku käsitööprojekti. Kotti on mugav kõikjal kaasas kanda. Vardakotte pole kunagi liiast, sest igasse kotti saad ju panna erineva töö.
Eeldatav ajakulu on umbes 1-1,5 tundi sõltuvalt vardakoti keerukusest.

 
Aeg: R
Hind: 10 eurot
 

Kirivöö konsultatsioonid

MTÜ Rahvarõivas • Piia Rand
Meister näitab kirivöö kudumist ja vastab huviliste küsimustele
 
Aeg: R õhtul, L hommikul
Hind: tasuta
 

Kirivöö ja võrkvöö

MTÜ Rahvarõivas • Tiia Kontus
Meister teeb töötoas näidisena kirivööd ning näitab võrkvöö tegemise võtteid. Iga soovija saab ka vööde tegemist ise proovida. Töötoas saab ka vööde teemal nõu.
 
Aeg: N 12-15, R 10-14
Hind: tasuta
 

Käepaela niplamine

MTÜ Rahvarõivas • Birgit Pere-Päästel
Töötoas saab teha niplispitsi tehnikas käepaela. Niplamisel kasutatakse kuut paari ehk 12 pulka. Sobib alates 10. eluaastast. Ajakulu käepaela tegemiseks on umbes 1 tund.
 
Aeg: R 14-18, L 14.30-19
Hind: 5 eurot
 

Vardaotsiku valmistamine

MTÜ Rahvarõivas • Piret Albert
Töötoas saab valmistada otsikud kudumisvarrastele, et terav vardaots vardakotist läbi ei tuleks. 
 
Aeg: N 12-15, 16-18:30, R 18-20.30, L 10-14.30
Hind: tasuta
 

Tikand ja taaskasutus

MTÜ Rahvarõivas • Eda Kivisild
Töötoas on võimalik tikkida Mulgi tikandi või lilltikandi motiive. Samuti on võimalik kaasavõetud rõivaese kaunistada Mulgi tikandi või lilltikandiga. Ajakulu oleneb motiivi suurusest, kuid arvestama peaks vähemalt ühe tunniga. Sobib alates 12. eluaastast.
 
Aeg: R 10-14, L 10-19
Hind: tasuta
 

Kõlavöö kudumine

MTÜ Rahvarõivas • Maiken Mündi

Külastajad saavad näha, kuidas kõlavööd kootakse. Huvilistele räägin kudumiseks vajaminevatest materjalidest ja töövahenditest, kõlavöö mustrite ülesjoonistamisest, vöö ülesrakendamisest jm.

 
Aeg: L 14.30-19
Hind: tasuta
 

Tööriistade teritamine ja hooldamine

Lahemaa pärimuskoda • Roland Burk

Nugade, kirveste, kääride, peitlite jms käsitööriistade käsitsi teritamine.
Töövahendid on kohapeal olemas (luisud jms). Teritada saab vaid kohapeal olevaid tööriistu. Oma teritamist ja hooldust vajavatest tööriistadest võite teha pilte, saab maitrilt nõu küsida.
Töötoas jagatakse nõuandeid, milliseid vahendeid ja võtteid tööriistade teritamiseks ning
hooldamiseks kasutatakse. Samuti saab teada, milliseid luiske ja teisi vahendeid on võimalik Eestist hankida ja kuidas nendega tööd teha.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 5 eurot
 

Roopilli valmistamine

Allan Jürgens

Valmistame erinevaid karjasepille, eelkõige roopille, aga teha saab ka tohuvilet ja putkepilli. Kasutame ainult looduslikke materjale ning nuga.
Pilli puhumiseni!

Aeg: R, L
Hind: 5 eurot

Ummiku valmistamine

Joel Roos

Teeme ummikut ehk ühepuunõud – väikest joogitopsi sarnast anumat. Ajakulu ca 1-1,5 tundi, soovituslik vanus alates 12 aastat.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel, mitte rohkem kui 2 inimest korraga
Hind: 20 eurot

Navesti Heinakausi punumine

Elis Seppius

Vanad armsad eesti õlevakad sünnivad uutmoodi elule heinakaussidena! Töövahenditeks hein, nõel ja põimimiseks kas linane nöör või kaugema kandi looduslik raffia, sobib see töö igale käsitööarmastajale, pakkudes mõnusat meditatiivset hetke kiires elus. Alustada võib juba valmistehtud toorikust või päris algusest.

Aeg: R, L
Hind: 10-15 eurot

Kivi voolimine

Margus Rebane

Paekivi veeriste voolimine, lõikamine.
Ajakulu vähemalt 1 tund. Osaleda saavad 3-7-aastased koos vanemaga, 8-120-aastased iseseisvalt.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 10 eurot
Lisatasu eest on  võimalus valmistada, omandada kivilõikamiseks tööriistu.

Tekstiilimarkeritega joonistamine

Eve Mahhov

Võimalus puuvillasele materjalile kujundada oma logo või märk, mida hiljem saab kasutada oma eseme märgistamiseks, kaunistamiseks, parandamiseks.  Ajakulu pool tundi. Kõik, kes pliiatsit suudavad kasutada, saavad hakkama.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 7 eurot

Kedervarrega ketramine ja korrutamine

Hea Villa Selts • Julika Roos (Lammas Linnas villastuudio)

Kedervarrega ketramine ja korrutamine. Eelregistreerimisega: julikaroos@hotmail.com 
Kohtade arv on piiratud. Meister saab korraga juhendada kuni 4 osalejat.

 
Aeg: N 14-15 ja 17-18, L 12-13 ja 15-16
Hind: 20 eurot tund
 

Villa kraasimine

Hea Villa Selts • Käki-Tasmuthi Hobitalu

Villa kraasimine.
Villa-, voki- ja lambajutte räägime jooksvalt tasuta ning paitame ka lambalokke.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 10 eurot tund
 

Rookroonide töötuba

Eesti Rookoondis

Töötoas saab valmistada kõikvõimalikke hulktahukaid (nelitahukaid, kaheksatahukaid, kakskümmendtahukaid).

Aeg: kogu laada vältel
Hind: tasuta kuni 10 eurot

Kihnu kindad ja paelad

Kihnu Muuseum

Erinevate kindavarte kudumise õpetus.

Säärepaela, ponimuse ja südametega paela põimimise õpetus.

Aeg ja hind: tasuta

Linatöö õpituba

Margit Pensa

Linalõngata ei saa valmistada kangast. Mardilaadal saab näha ja ka ise käed külge lüüa lõnga valmistamisele. Töökojas saab proovida ketramist. Kui huvi on suurem, siis saab proovida ka ketrusele eelnevaid töid, näiteks linaharjamist, linakoonla valmistamist. 

Mardilaada fookuses on Hiiumaa oma käsitöö traditsioonidega. Ka linatöö õpitoas tutvustab meister saarele omaseid ketrustöövahendeid.

Aeg: R 13-16
Hind: 10 eurot täiskasvanu, 5 eurot laps. Hind sisaldab materjali.

Lihula lilltikand

Lihula Lilltikandi Selts

Töötoas saab tikkida Lihula lilltikandi motiivi.

 

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 5 eurot

Niplispitsi töötuba

Niplispitsi Selts MTÜ

Töötoas saab valmistada pitsi, mida sobib kasutada käevõruna või järjehoidjana. Materjalid ja töövahendid on kohapeal olemas. Ajakulu umbes 1 tund.

Aeg: töötuba avatakse laada päeva alguses ja suletakse 1 tund enne laada lõppu.
Hind: 5 eurot

Tikime Raudrohuga

Käsitööklubi Raudrohi

Tikime lilli ja lehti ehk kõike, mida hing ihaldab! Raudrohu käsitööklubi ässad jagavad lahkelt oskusi ja kogemusi!

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: tasuta

Vanaaegsed käsitöötehnikad

MTÜ Rõivalugu

Töötoas saab punuda sukapaela ja tikkida ristpistes järjehoidjaid.

 
Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 2 eurot

Pudelisuu vöö valmistamine

Rahvakunsti Klubi

Töötoas õpetame nii lastele kui ka täiskasvanutele pudelisuu vöö valmistamist. Pudelisuu vöö on setu meeste rahvariide vöö, mida tänapäeval saavad kasutada vööna nii mehed, naised ja lapsed. Võib kasutada koti rihmana, kaunistusena riideesemel, võtmehoidjana jne, nii nagu fantaasia lubab.
Lisaks toimub paelte, näiteks südamepaela, õpetamine, mis on väga huvi pakkunud just lastele ja noortele. Materjal ja abivahendid on olemas.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 3 eurot osaleja

Kaaruspaela tegemine hargil

Vana-Võromaa Käsitüü

Kaaruspael on neljatahuline rahvuslik nöör, mida kootakse spetsiaalse hargiga – kaarushargiga. Esiemad kasutasid seda paela oma kampsunite ja kuubede kaunistamisel. Selline kaunistus olnud kasutusel Lõuna-Eestis.
Olles meistri käe all kaaruspaela tegemise võtted selgeks saanud, on võimalik kohapeal vastav komplekt koos õpetusega ka kaasa osta.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 5 eurot

Nõelumine, paikamine ja soki peatamine

Ürgrättsepp Kairi

Töötoas nõelume diagonaalselt, paikame käsitsi ja peatame sokki ning koome sokile uue, välimise talla. Võta katkised esemed, lõngad, sukanõel ja -vardad kaasa!

Kui pole katkiseid rõivaid, saad teha tööproovi meistri kangajuppidest. Hiljem saad selle raamida või kotikeseks õmmelda.

Aeg: N, R, L kell 14
Hind: 10 eurot
 

Etnograafilised kujundid vildis

Piibe Butiik • Eve Tiidolepp 
Töötoas saab valmistada:
• kuumaalus/pajalapp – valmis toorikule kujundi lõikamine (alates 12. eluaastast või noorem koos vanemaga, kestus umbes 30-40 min)
• väiksem kuumaalus – materjali valik, viltimine, kujundi lõikamine (alates 12. eluaastast või noorem koos vanemaga, kestus umbes 1 h).
 
Aeg:
eelregistreerimise puhul (eve@piibe.ee) N 15 ja 18, R 13, 15, 17, 19, L 12, 14, 16; 
muul ajal jooksvalt vastavalt soovijatele
Hind:
– täiskasvanule valmis toorikuga 20 eurot
– täiskasvanule ilma toorikuta 15 eurot
– lapsele valmis toorikuga 15 eurot
– lapsele ilma toorikuta 5 eurot
Toorikut saab ka eraldi kaasa osta, hind 10 eurot

Kirikangastelgedele paigaldatud veduraamiga kudumine

Tuulesttekstiil OÜ • Marge Veelmaa

Töötoas saab tutvuda võimalustega, mida pakub veduraami lisamine tavalistele kiritelgedele. Soovijatel on võimalik proovida kudumist enda valitud mustri järgi.  

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: tasuta

Lelukoda

Lembe Maria Sihvre

Valmistame pehmeid kaisukaid-pudulojuseid  ja väikeseks vahelduseks teeme ka kuusele või iseendale ehteid.  Teretulnud on kõik!

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: pudulojuse meisterdamine 5 eurot

Karjalapse lelud

Peeter Sihvre

Karjalapse lelud valmivad kättesaadavatest looduslikest materjalidest.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: pudulojuse meisterdamine 3 eurot

Lapitöö

Marja Matiisen

Meister õpetab huvilistele velveti kasutamise võtteid lapitöös ning teksarõivaste parandamise ja tuunimise võtteid.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: tasuta

TikiMari tikituba

TikiMari Käsitöökool

Tikkimine…. meiega on see imelihtne!
Töötoas tikime arhailise tikandi motiive TikiMari moodi, õpime mustrite kangale kandmist ja erinevaid töövõtteid samm-sammuliste videojuhendite abil.
Kui oled meistri käe all põhioskused selgeks saanud, on kohapeal võimalik endale soetada tikkija stardikomplekt, milles on kõik vajalik, et kodus tööd jätkata.

 
Aeg: kogu laada vältel
Hind: 5 eurot

Teeme origamit!

Tiina Kaljuste Kaasaegse Keraamika Stuudio

Origami kohta öeldakse, et see on paberivoltimiskunst. Kas see on kunst, matemaatika, käsitöö või midagi muud, võib igaüks ise otsustada. Meister ütleb: “Mulle on origami voltimine meeldiv teekond, mis algab kahemõõtmelisest paberilehest, läheb läbi voltide padriku  ja jõuab kolmemõõtmelise kujundini.”
Mardilaadal näitab meister töötoas voltimisviise, mida kasutades saab ruudukujulisest paberist erinevaid mudeleid valmistada. Neid, origami mudeleid või kujundeid, võib kasutada näiteks kuuseehetena.
Töötuba on mõeldud täiskasvanutele ja kooliealistele. Väiksemad lapsed saavad osaleda koos täiskasvanuga, kes neid vajadusel abistada saab.
Aega kulub nii palju kui kulub. Kiiret ei ole!

Aeg:
N 13, 14:30, 16, 17:30
R 12:30, 15, 18:30, 20
L 11:30, 13, 14:30, 17
Hind: kokkuleppel
 

Saori loovkudumine

Saori Tallinn OÜ • Anneli Säre

Väikestel mugavatel kangastelgedel saab kududa salle ja linikuid. Sobib alates 5. eluaastast, sest kuduja jalad  peavad ulatuma pedaalidele.
Optimalne aeg on 1 tund, aga elu on näidanud, et poolest tunnist jääb väheks ja lastel alles siis tekib õige hasart ja tulevad ideed. 

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 6 eurot tund aega ja 3 eurot pool tundi kudumist.
 

Avoska (võrkkoti) kudumine 

Taluelu

Nimi “avoska” tuleneb sõnast “avos”, mis on ebamäärase õnneootuse väljendus, erinevates kontekstides “igaks juhuks”, ”loodetavasti” jne. Mõiste pärineb 1930. aastate tarbekaupade puuduse kontekstis Nõukogude Liidus, kus kodanikud võisid enamus põhiostudest saada vaid tänu õnnele. Avoska igaks juhuks taskus – see oli väike ja kerge, samas uskumatult tugev ja mahukas… juhuks kui õnn naeratab.
Tänapäeval on võrkkotid taas populaarsed. Nii mitmelgi rahvusvaheliselt tuntud brändil on oma versioon võrkkotist.
Anname Sulle oskused võrkkoti kudumiseks traditsioonilise kalavõrgu kudumise tehnikas. Kasutame puuvillast või linast nööri. Kudumiseks vanusepiiranguid ei ole. Vajalik on vaid kannatus ja aeg. Väiksema koti valmis kudumise aeg vähemalt kolm tundi.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind:
– Sõlmede õppimine, koti sangade ja põhja kudumise põhimõtted – tasuta
– Koti valmis kudumine,  mille saad endaga kaasa. Hind oleneb valitud materjalist: puuvillane 8 eurot, linane 10 eurot.

Mesilasvahast toidurätiku valmistamine

Taluelu

Leiame, et mõtteviis “võtan, kasutan, viskan ära” on möödas. Enamjaolt on kõigile ühekordselt kasutatavatele tarbeesemetele korduvkasutatav alternatiiv olemas, näiteks nagu mesilasvahast toidurätik. See on puuvillane rätik, mille saab valmistada tootmisjääkidest või taaskasutatud puuvillakangast, immutades selle mesilasvaha, puuvaigu  ja jojobaõli seguga.
Toidurätik on mõõdukalt õhku läbilaskev, antibakteriaalne, mittetoksiline ja korduvkasutatav. Tänu sellisele rätikule saad loobuda ühekordselt kasutatavast toidukilest ja fooliumist.

Vanusepiirang: töötuba ei sobi eelkooliealistele lastele, kuna kuumutatud vaha on tuline, ning on oht end kõrvetada.
Pane tähele: Sitsiriide tükid erinevate mustritega on meie poolt. Et saaksid täpselt endale meelepärase mustriga rätiku vahatada, võta kaasa pestud sitsiriide tükk. Lõika see kasvõi lapsepõlve pluusivarrukast või seelikust…

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind:
– Väike rätik, ca 17 x 17 cm, 5 eurot
– Keskmine rätik, ca 25 x 25 cm, 7 eurot
– Suur rätik, ca 30 x 30 cm, 8 eurot
– Muud suurused, vastavalt kokkuleppele
Tasumine sularahas.

Tekstiilne rinnamärk

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

Tule valmista endale vahva tekstiilist märk rinda! Materjalid ja töövahendid on kohapeal olemas.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 2 eurot

Jaago talu töötoad

Jaago käsitöötalu TILLUkeses kohvikus

Jaago käsitöötalu töötubades ootavad materjalid, mis oma esimese elu juba ära elanud. Valmistame taaskasutusmaterjalidest pilkupüüdvaid ehisordeneid ja vimkadega vimpliridu enda ja kodu kaunistamiseks. Töötoad sobivad suurematele kui 8aastased.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 5 eurot osaleja

Vanaaja tööõpetus

MTÜ Eesti Haabjaselts

Töötoa eesmärgiks on anda lastele võimalus oma kätega iseseisvalt või vanema kaasabil meisterdada. Meisterdamise ajakulu on umbes 30 min. Vanuse alampiiriks on 5 aastat. Osaleda võivad ka nooremad, kuid vajavad kerget vanemlikku abi.

Aeg: kogu laada vältel
Hind:  
– Küünal rullitud 3 eurot
– Kastmisküünal 3 eurot
– Kilk 3 eurot
– Tohuvile 4 eurot
– Spiraalsõrmus 5 eurot
– Vatinukk 8 eurot
– Puidust püss 15 eurot
 

Nukukoda

Nukukoda

Töötoas saab meisterdada erinevaid nukke: traadinukku, nöörinukku, lusikanukku ning ka taskulooma, nukuprosse.
Ootame töötuppa igas vanuses meisterdajaid.
Ajakulu 20 minutit kuni 1 tund.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 7-15 eurot osaleja

Liivakaartide valmistamise töötuba

Ulmus Glamura Prahiring

Töötoas valmib ettevalmistatud kaarditoorikutele värviliste liivadega kujundatud kaart. Liivakaartide valmistamine sobib kõigile, lastest vanavanemateni, ka  väiksemad lapsed saavad vanema kaasabil hästi hakkama.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 2 eurot

Pronksspiraalkaunistus ehk vaselised ja südamepael-käepael

Maarja-Magdaleena Gild • Jane vaselised

Aeg: kogu laada vältel
Hind:
– Pross 15 eurot
– Võtmehoidja 12 eurot
– Lisaks südamepaela-käepael 5 eurot

Küünlahoidja

Maarja-Magdaleena Gild • Leili Klaasikoda
Kaunistame klaasist anuma värviliste klaasikildudega. Selliselt valmib ilus teeküünlahoidja, mis teeb teie pimedad õhtud helgemaks.
 
Aeg: N 12-18, R 10-20, L 10-18
Hind: 9 eurot tk
 
 

Väike peegel

Maarja-Magdaleena Gild • Leili Klaasikoda
Raamime peegli erinevate värviliste klaasikildudega, muutes nii tavapärase eseme eriliseks ja omanäoliseks. 
 
Aeg: N 12-18, R 10-20, L 10-18
Hind: 7 eurot tk
 
 

Suur peegel või pilt

Maarja-Magdaleena Gild • Leili Klaasikoda
Töötoas valmib dekoratiivne element interjööri. Peeglist alusele värvilistest klaasikildudest pildi tegemine ning soovi korral selle liimimine pildiraamile.
 
Aeg: N 12-18, R 10-20, L 10-18
Hind: 12 eurot tk ning soovi korral raam 2 eurot
 

Nahast esemed

Maarja-Magdaleena Gild • Signe köitekoda

Aeg: kogu laada vältel
Hind:
– Nahast võtmehoidja 5 eurot
– Väike nahast köidetud taskuraamat 10 eurot
Nahast ümarpõimes käevõru 10 eurot

Puidust käevõru meisterdamine

Saare Kunksmoor

Kadakapuidust käevõru meisterdamine
Kadaka puidust valmistatud ehted kannavad endas suurt väge. Kadaka energia on maagiline, puhastav, kaitsev ja vaimselt tervendav. Hoiab halvad vaimud eemal ja kaitseb kurja silma eest. Kadakas hoiab ära haigused ja õnnetused, meelitades ligi head ja positiivset energiat.
Käevõru lõhnab väga hästi, kadakast eralduv eeterlik õli kaitseb kandjat viiruste eest!

Pihlakapuidust käevõru meisterdamine
Pihlaka puidust valmistatud ehted kannavad endas suurt väge. Pihlaka energia on maagiline, õnnetoov ja kaitsev. Hoiab ära haigused ja kaitseb kaetamise, õnnetuste, negatiivse energia ja kurja silma eest! Pihlakas on nõiapuu, kes maja ümber kasvades pakub kaitset väljaspoolt tulevate mõjude eest, isegi piksetabamuse eest, tõrjub nõidust ja lihtsalt naabrite pahasoovlikkust. Samal põhjusel soovitan kanda kaasas pihlaoksakest või tema puidust või marjadest amuletti või käevõru!

Töötoa pikkus pool tundi kuni 1 tund.
NB! Käevõrusse on võimalik valida ka tamme, õunapuu, ploomipuu ja jalaka puidust pärleid, luid ja kristalle.

Aeg: jooksvalt kogu laada vältel
Hind: 15-18 eurot (oleneb materjalist) 

Kõlavöö kudumine

Kihnu Maalamba Selts • Katti Muru, Marili Põrk

Meistrid teevad töötoas koos osalejatega näidisena kõlavööd. Töötoas osaleja saab teada kõlavöö kudumise  põhitõed ja -võtted ning lihtsamate mustrite loomise näpunäited. Jagatakse soovitusi töövahendite valmistamiseks koduste vahenditega.

Aeg: N 13-15, 17-18, R 12-13, 18-20
Hind: tasuta

Nõelviltimine

Kihnu Maalamba Selts • Marili Põrk

Töötoas saab valmistada nõelvilditud prossi.

Aeg: N 14-17, R 14-16
Hind: 3 eurot (sisaldab materjale ja töövahendeid)

Jõuluehte valmistamine

Kihnu Maalamba Selts • Maris Rosenthal

Töötoas saab valmistada arhailise jõuluehte / õnneristi.

Aeg: R 10-12 ja 16-18
Hind: 2 eurot (sisaldab materjale ja töövahendeid)

Nõeltehnika ehk aasnõelumine

Kihnu Maalamba Selts • Viivika Riiel

Meister näitab nõeltehnikas esemete (kindad, sokid, mütsid jne) kudumist, selgitab töövõtteid ja -nippe. Osaleja saab „nõelumist“ ise proovida.

Aeg: L 10-12 ja 14-16
Hind: tasuta

Vokiga lõnga ketramine ja korrutamine

Kihnu Maalamba Selts • Markos Liivrand

Meister näitab vokiga ketramist ja korrutamist ning vastab huviliste küsimustele.

Aeg: L 11-12, 13-14, 16-17
Hind: tasuta

Traditsiooniline lambanaha parkimine

Kihnu Maalamba Selts • Denis Kadak

Meister näitab naha parkimise tööetappe ja vastab huviliste küsimustele.

Aeg: R 12-14
Hind: tasuta

Heidest istumisaluse kudumine

Ruhnu käsitöö • Johannes Halberg
Töötoas saab kududa tapipuul heidest istumisaluse.
 
Aeg: N, R 14-19
Hind: 12 eurot

Nahast võtmehoidja valmistamine

Bonifatiuse Gild • Aleksandra Vahter FIE

Nahast võtmehoidja valmistamine ja kaunistamine.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 3 eurot tk
 

Taskumärkmiku valmistamine

Bonifatiuse Gild • Aleksandra Vahter FIE

Väikese taskumärkmiku valmistamine nahast või muust materjalist kaantega.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 8 eurot tk

Käevõru valmistamine

Bonifatiuse Gild • Aleksandra Vahter FIE

Punutud käevõru helmestega, mille valib valmistaja.

Aeg: kogu laada vältel
Hind: 8 eurot tk

Parkimiskella töötuba

Bonifatiuse Gild • Merike Tani

Töötoas saab õpetust ja nippe paberitöödeks. Töötuba on mõeldud kooliealistele ja täiskasvanutele.
Eeldatav ajakulu on pool tundi kuni 1 tund.

Aeg: R 11-13, L 13-15
Hind: 8 eurot

Uue aasta kalendri meisterdamine

Bonifatiuse Gild • Merike Tani

Töötoas saab paberitööde töövõtteid õppides meisterdada järgmise aasta kalendri. Selles töötoas valmistad seinakalendri, mille meistri juhendamisel saad kaunistada vastavalt soovidele  pitside, paberlillede ja muu põnevaga. Töötuba on mõeldud kooliealistele ja täiskasvanutele.
Eeldatav ajakulu on kuni 1 tund.

Aeg: R 15-19, L 13-15
Hind: 8 eurot

Papist lauakuuse meisterdamine

Bonifatiuse Gild • Kersti Habakukk

Jõulud ei ole enam mägede taga. Töötoas saab valmistada endale laua-kuusepuu.
Sobib meisterdamiseks nii väikestele kui suurtele.

Aeg: N 14-16, L 11-13
Hind: 5 eurot

Õmmeldud randmekatete õmblemine 

Bonifatiuse Gild • Kersti Habakukk

Vanast ja veidi väsinud kampsunist saab valmistada mõnusad soojad randmekatted. Ajakulu sõltub sellest, kui suured sõbrad ollakse nõela ja niidiga. Töötuba sobib kõigile, kel on käsitsiõmblemise oskus.

Aeg: N 17-19, L 15-18
Hind: 10 eurot

 

Korraldajal on õigus muuta laada ajakava ja töötubade korraldust.

etEstonian