Millal sa viimati Mardilaadal käisid?
Millal sa käsitööliste mõnusat küünarnukitunnet tundsid? Jah, nüüd on see jälle võimalik! Meil kõigil on jälle tore päriselt kohale tulla, sõpru näha, head käsitööd osta, töötubades osaleda ja ettevõtmist nautida!
Mida sel korral näha saab?
Kohal on meie suurepärane paikkondade käsitöö. Saame uhkust tunda tunnustatud meistrite töödest ja näidata meie oma arhailist ja stiliseeritud käsitööd. Kohal on meie oma pärand ja ka uuslooming. Laada keskpunktis on aga sel korral Kihnumaa.
Rohkõm Kihnu njäputüed! See tähendab, et Kihnu meistrid on laadal suuremal alal, toimub rohkelt kihnlaste juhendatud töötubasid ning saame lähedalt näha, käega katsuda ja rohkem teadmisi Kihnu käsitööst.
Mis laadal veel toimub?
Laadal ei toimu ainult kauplemine. Laadal saavad kokku ka huvilised ja entusiastid, kes soovivad meie käsitöömaastikku hoida ja kujundada.
Käsitööliidus vaatame kahe aasta jooksu tavapärasest rohkem noorte poole ja seega on aastateema Pealekasv. Toimuvad seminarid ja vestlusringid.
Põhjalikkus ja pinnapealsus astuvad paralleelselt?
Käsitööd uuritakse ja valmistatakse detailitäpsusega, kuid siiski on paljudele isegi tavalise umbsõlme tegemine keeruline, sokikanna kudumisest rääkimata. On lihttehnoloogiad ja on pärandtehnoloogiad, mõlemad peavad jääma. Käsitööoskused on olulised, sest nad toetavad tavaelu elamist.
Et meie koolides oleks käsitööd ja tehnoloogiaõpetust ka edaspidi, on üheselt mõistetav. Käsitöö tegemine ei ole ainult vahva meisterdamine. Käsitöö on seotud meie vaimse tervise ja üldarenguga. Pärandi hoidmine on kultuuripoliitika ja identiteedi alustala.
Me korraldame sel aastal Mardilaadal Saku Suurhallis haridusseminari, mille eesmärgiks on näidata eluvaldkondi, mida käsitöö oskus puudutab. Ettekannete ja vestlusringi käigus püüame vastata küsimusele, miks käelised oskused on inimese elus olulisel kohal ja eneseteostamisel oluliseks rolliks.
Meie kõigi eesmärk on väärtustada, hoida ja arendada paikkondlikke eripärasid ja arvestada rahvuslikke käsitöötraditsioone kui kultuurinähtust ja elatusallikat.
Iga käsitöötegija on tähtis, iga käsitööoskus loeb!
Liina Veskimägi-Iliste, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu juhatuse esimees