Muru Villavabrikus on ütlemine: „Igast villast saab midagi. Aga mitte igast villast ei saa mida iganes.“ Selle ütlemise esimest poolt silmas pidades oleme arendanud erinevaid lõngu, kus saab ära kasutada ka natuke madalama kvaliteediga villa.
Viltlõnga loomise idee sündis vajadusest leida väljund jämedama ja mitte nii pehme kiuga lambavillale. Kogemuse põhjal teadsin, et sellisest villast kedratud jämedam, ühekordne ja lauge keeruga lõng annab hoopis pehmema tulemuse, kui võiks taolisest villast eeldada. Probleemiks on aga sellise lõnga puhul kudumi pinna topiliseks mineku oht. Nii saigi see lõng töötluse kerge vanutuse näol. Vanutatud lõnga pind ei lase kiude lahti ehk ei lähe topiliseks. Kerge vanutus teeb lõnga ka olemuselt püsivamaks – kudum ei muuda pärast pesemist oma kuju. Kuna lõng on jäme, läheb kudumine kiiresti. Vanutus peab olema sobiva tasemega, siis ei muutu lõng ka jäigaks, vaid säilib vetruvus nii piki- kui ka ristisuunas.
Viltlõnga tooraineks on Eesti lambakarjadest pärinev vill.
Oma veidi ebaühtlase ja robustsema välimuse tõttu sobib selline lõng peamiselt lihtsakoelisemate suurte kampsunite, jakkide või mantlite kudumiseks, dekoratiivsete sisustuselementide loomiseks.
Testkudumisele (kudus Siiri Reimann) antud tagasiside põhjal on nüüd viltlõnga valikus mitu erinevat jämedust naturaalsetes lambatoonides ja ka mõned värvilisandiga.
Uus toode Mardilaadal
Viltlõng – Liina Lehis, Muru Villavabrik (OÜ Liinavabrik)
Solo Sisters vööteljed – Heidi Solo, Margit Solo, Tuhala Ajaloo- ja Kunstikamber MTÜ
Vöökudumist õpetatakse algajaile erinevate abivahenditega, millel igaühel on oma vead. Kudumine on aeganõudev ning tulemus ei pruugi olla piisavalt kvaliteetne. Töötasime välja portatiivsed teljed, mille kasutuskiirus on optimeeritud. Telgede rakendamise aeg on viidud miinimumini poomide mugavuslahenduse tõttu. Vahelik tekib käsikangi pööramisel, kangi liikumismaa on stoperdatud, mis võimaldab hajameelsetel inimestel probleemitult kududa ja keskenduda vaid mustri korjamisele. Seade paigutatakse lauale, aga on võimalik kududa ka nii, et esimene osa telgedest toetub kuduja põlvedele. Teljed on nii proffidele kui ka rahvarõivakoolidele, tavapõhikoolidele ja HEV-õppuritele käsitöötundides kasutamiseks. Ei võta igapäevaselt põrandapinda ära, neid saab hõlpsasti riiulis hoiustada ja mugavalt koolist koju transportida. Lisavahendite olemasolul saab nende telgedega kõlavöid ja põllenarmaid valmistada. Telgede tellijaks ja nõustajaks valmistamisel on Maret Lehis ja Pileum OÜ. Korraga mahub poomile kuni 10 m lõime, ühe rakendusega saab kududa kuni kolm vööd.
Vaipseelik VAIB – Liina Laaneoja, Etnowerk MTÜ
Vaipseelik VAIB, see ei ole lihtsalt seelik, see on tunne! Tunne, et sul on midagi, mis sind hoiab, aitab, kaitseb ja kaunistab. See on etnograafilise vaipseeliku uus tulemine – vaipseelik 2.0. Kanna seda seelikuna (lukud kas külgedel või ees ja taga), kleidina (tõmba seelik üle rinna üles) või üleviskena, tekina või toolikattena. VAIB seelik on saadaval eri pikkustes ja värvitoonides.
Valmistatud naturaalsetest materjalidest (villane lõng ja puuvillane kangas) ning jätkusuutlikult (seelik on lõikesse kootud ja kangajäägid on minimaalsed).
MUHU moodi MOOD – Vilve Unt, Unt & Unt OÜ
Muhu käsitöö on üks kirkamaid peatükke Eesti rahvakunsti varasalves. Läbi aegade on sellel kadakasel maalapil olnud tüdrukuid ja naisi, kes on kudunud uskumatult peenekoelisi kudumeid, armastanud pööraseid värvilahendusi, tikitud lilleilu ja teravmeelset huumorit. Uhkus käsitööoskuste üle on läbi aegade kestma jäänud.
Muhu rõivad on oma mustrites ja värvimängudes kordumatud. Muhu värvikaart on elurõõmus, särtsakas ja toonust tõstev ootamatutes kombinatsioonides ja tingimusteta armastus erksate toonide vastu. Vanad Muhu kirkavärvilised kudumid tekitavad nostalgiat ja panevad taga igatsema aegu, mil inimeste keskendumisvõime, püsivus ja loomislust oli ja on imetlust vääriv.
Inspiratsioon raamatust “Meite Muhu Mustrid”, Anu Kabur, Anu Pink, Mai Meriste, 2010.
Konkurss Uus Toode Mardilaadal
Kõik Mardilaadal kauplejad on oodatud osalema Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu konkursil, mille eesmärgiks on tutvustada uusi tooteid ja põnevaid lahendusi käsitöös.
Tööde esitamise tähtaeg on 15. september kuni 15. oktoober 2024.
TINGIMUSED:
- Autor võib konkursile esitada kuni kolm toodet.
- Toode peab olema uus ja valminud sügishooajaks 2024.
- Toode võiks olla valmistatud kohalikust toorainest.
- Töö võiks olla seotud paikkondliku eripäraga (traditsiooniline tehnika ja materjal, oma lugu).
- Hindamisel arvestatakse nii töö uudsust kui ka valmistamise kvaliteeti.
Töö hindamiseks pane kirja ja saada:
- töö nimi,
- autori ja ettevõtte nimi,
- telefon, aadress ja e-post,
- lühike tutvustus töö kohta (nt inspiratsiooniallikas, töö sündimise lugu).
Saada töö kohta info ning korrektne ja eraldi fotofail(id) aadressile info@folkart.ee.
Komisjon valib välja parimad tooted, mida tutvustatakse Mardilaada lehel, kodulehel ja facebooki-lehel. Parimaks tunnistatud tooted saavad õiguse kasutada töödel märki Uus toode Mardilaadal 2024 koos Eesti käsitöö logoga.