Skip to content

Aastateema pitsidest annab teatepulga üle käsitöömeestele!

  • by

Käsitööliidul on traditsiooniliselt igal aastal erinev teema või käsitöötehnoloogia, millele keskendutakse. 2020 oli selleks pits ning 2021 pöörame pilgud käsitööd tegevatele meestele.

Eesti on pitside maa. Pitsid on olnud sajandeid lahutamatuks osaks meie rahvakultuurist ja käsitööst, neid on kõikjal meie ümber. Pitse on loodud erinevates tehnikates ja erinevate töövahenditega, kuid nende eesmärk on kindlasti olnud üks – pakkuda ilu ja rõõmu ning rahulolu nende valmistamisest. Teadmisi ja oskusi on edasi antud põlvest põlve ning hilisemal ajal ka mitmesuguste ringide, kursuste ja töötubade kaudu, millest aktiivselt osa võetakse. Tähtsat rolli mängivad tänapäeval ka raamatud, sotsiaalmeedia ja internet, kust saab ammutada uusi ideid. Kauneid pitse ja nendega seotud õpitubasid saab Mardilaada ajal kogeda Haapsalu pitsikeskuse Mardilaadal.

Mardilaadal annab pitsiaasta aga järje üle meestele, kes teevad käsitööd.
Oskuseid ei pärandata enam isalt pojale ja vanaisalt pojapojale. Oskuste kadumise põhjuseks on vajaduse puudumine. Hooneid ei ehitata ju enam kirve ja saega. Puust laevade ja hobuvankritega ei sõideta juba ammu. Külades ja linnades puuduvad meistrid, kellelt tellida vajalik põllutööriist, kirves või nuga. Aga kas ikka puuduvad?

“Käsitöö meeste aasta” mõte on avaldada lugupidamist erinevatele käelistele oskustele, esile tõsta tipptasemel, aga seni avalikuse eest varju jäänud meistreid.

Värskelt ilmub trükist müüki käsitööd tegevaid meistreid tutvustav vihik. Mardilaadaks tulevad mehed kokku Kolga Rahva Maja Mardilaadale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian